Publicystka Aborcja Trybunał Konstytucyjny wyda "wyrok na kobiety"? Aborcja a libertarianizm

Trybunał Konstytucyjny wyda „wyrok na kobiety”? Aborcja a libertarianizm

-

- Advertisment -

Dziś jeszcze kurz nie opadł po dyskusji na temat walki rządu z koronawirusem, a już jutro głównym tematem dyskusji może być wyrok Trybunału Konstytucji ws. aborcji eugenicznej.

Na początek warto podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny – niezależnie od tego jak bardzo jest upolityczniony – ma wydać jedynie wyrok ws. zgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją. Nie orzeka o tym, czy aborcja jest dobra, czy zła, nie orzeka w jakich przypadkach jest moralnie uzasadniona.

Wolnościowy punkt widzenia

Podstawowym faktem jest to, że istnieje zdecydowana zgodność biologów (96 proc.) co do tego, że życie zaczyna się od momentu poczęcia. Drugim faktem jest to, iż umyślne zakończenie czyjegoś życia to morderstwo.

Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie sobie tego uzmysłowić, a dziecko nienarodzone nie jest tak „słodkie” i nie budzi w nas tak pozytywnych odczuć jak zwierzę futerkowe, to nie zmienia to podstawowego logicznego następstwa wskazanych faktów.

Murray N. Rothbard był zwolennikiem aborcji do dziewiątego miesiąca ciąży, uznając płód za niepożądanego pasożyta w ciele kobiety, naruszając jej podstawowe prawo własności do własnego ciała. Jest to jednak argument fałszywy.

Dobrowolna zgoda na stosunek musi wiązać się z ponoszeniem konsekwencji, jakie może to za sobą nieść. W omawianym przykładzie konsekwencją tą jest możliwe zajście w ciążę oraz ewentualność problemów zdrowotnych dziecka. Wolność musi wiązać się z odpowiedzialnością.

Założenie Rothbarda mogłoby być prawdziwe jedynie w jednym przypadku, czyli zagrożenia życia matki, kiedy występuje akt agresji ze strony dziecka. Drugim budzącym emocje przypadkiem są sprawy gwałtu. Tu co prawda nie wyrażono dobrowolnej zgody, której rezultatem może być ciąża, jednak w tym przypadku agresorem, który powinien ponieść karę jest gwałciciel, a nie dziecko.

Przyjmując założenie biologów, płód od samego początku powinien mieć pewne podstawowe prawa przysługujące wszystkim ludziom, w tym prawo do życia (tak samo jak niepełne prawa mają dzieci do określonego wieku 13/18 lat).

Jeżeli natomiast dziecko nienarodzone nie wykazuje agresji wobec matki jego zabicie byłoby naruszeniem aksjomatu o nieagresji. Prawo dotyczące aborcji, jak każde inne, oparte muszą być o fakty i logikę, a nie silne emocjonalne argumenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie