Libertarianizm Wolnościowcy w regionach cz.2. Mikołaj Rydygier: Mam nagrania, na...

Wolnościowcy w regionach cz.2. Mikołaj Rydygier: Mam nagrania, na których Korwin-Mikke mówi o autonomii Kaszub

-

- Advertisment -

Rzeczpospolita Polska przez większą część swojej historii była państwem federacyjnym. Za czasów unii z Litwą była podzielona na ziemie, wydzielone niezależne miasta i autonomiczne księstwa. Dodatkowo Żydzi posiadali swoje gminy (kahały). W czasie zaborów również powstawały wizje Polski odrodzonej jako federacja – m.in. projekt Stanów Zjednoczonych Polski Paderewskiego. Ostatecznie II RP powstała jako państwo w dużej mierze unitarne, a jednak znalazło się w nim miejsce na Autonomię Śląska. Dziś w Polsce mamy w zasadzie tylko dwa regiony, które przez wzgląd na odrębność etniczną mieszkańców mogłyby ubiegać się o przyznanie im statusu autonomii – Kaszuby i Śląsk. O tym właśnie rozmawiamy z wolnościowcami z regionów.

Cz. 2. Mikołaj Rydygier: „W kronikach z X wieku Pomorzan nazywano ludźmi wolnymi […] Powinniśmy móc sami o sobie decydować.”

Mikołaj Rydygier – prezes młodzieżówki partii KORWiN na Pomorzu – Młodzi dla Wolności Pomorze; rzecznik prasowy stowarzyszenia skautów – Kaszëbsczi Skaucë; członek pozarządowej organizacji zajmującej się kulturą Kaszub i Poomorza – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie; Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej – Kaszëbskô Jednota; wolnościowiec.

Libertea: Uważasz, że Kaszubi zasługują na autonomię?

Tak, bo tylko autonomia pozwoli na uratowanie kaszubskiej tożsamości i języka. Kaszubi powinni móc sami o sobie decydować w ramach autonomii.

– Ponadto Kaszubi powinni móc używać swojego języka w urzędach; kaszubski powinien zostać wyniesiony z domów na ulice. Święta kaszubskie powinny być obchodzone na dużo większą skalę niż obecnie. To jest to, czego chcą dzisiaj Kaszubi.

Libertea: Jakie granice w takim razie miałby mieć Autonomiczny Kraj Kaszubski?

Pod względem etnicznym ciężko byłoby dziś znaleźć gminę, w której chociaż 10 proc. mieszkańców poczuwa się jedynie do narodowości kaszubskiej.

– Piękna jest wizja z hymnu kaszubskiego (Zemia Rodnô – red.): „Òd Gduńska tu, jaż do Roztoczi bróm” (Od Gdańska, aż do bram Roztoki).

Patrząc jednak realnie, to w granicach autonomii powinny znaleźć się takie miasta jak: Gdańsk, Słupsk, Miastko, Chojnice, Kościerzyna.

Libertea: A które z pomorskich miast byłoby najlepszym kandydatem na stolicę autonomii?

Moje rodzinne Brusy oczywiście! (Na Kaszubach każda większa miejscowość rości sobie prawo, do mianowania się stolicą regionu – red.)

Libertea: Jeśli dziś powstałby w granicach RP Autonomiczny Kraj Kaszubski, to za 20 lat, według Ciebie, uwzględniając charakter narodowy Kaszubów, bardziej przypominałby Katalonię lub Szkocję, czy Hongkong?

Taki autonomiczny kraj zapewne bardziej przypominałby Katalonię lub Szkocję – kulturowo Kaszubom jest bliżej do nich, niż do Hongkongu.

Chciałbym jednak, by gospodarka Autonomicznego Kraju Kaszubskiego była bardziej wolnościowa. Oczywiście chciałbym, żeby radziła sobie najlepiej na świecie!

Nie powinniśmy musieć czekać na łaskę Warszawy”

Libertea: Które kompetencje państwa powinny zostać oddane regionom?

Na pewno powinniśmy o wiele mniej pieniędzy wysyłać do Warszawy. Nie powinniśmy musieć czekać, aż Warszawa łaskawie raczy nam oddać coś na działanie w naszym regionie.

Jak najwięcej pieniędzy powinno zostawać w gospodarstwach domowych. Z kolei to, co państwo musi wziąć w podatkach, powinno w głównej mierze trafiać właśnie do regionu.

Edukacja. Uważam to za absurdalne, że w szkołach na Kaszubach, na lekcjach historii praktycznie nie ma mowy o Kaszubach. Myślę, że szkoły położone w regionach takich jak Kaszuby, powinny mieć możliwość dołączenia do programu edukacyjnego kilku godzin o historii regionu.

Tematyka zajęć nie powinna być z góry ustalana. Szkoły powinny różnić się, powinny być prywatne i myślę, że dyrektorzy takich szkół na Kaszubach, na pewno poświęciliby odpowiednią liczbę godzin na naukę o historii Kaszub.

Libertea: Które decyzje, podejmowane przez rząd centralny, najmocniej w ostatnim czasie zagroziły interesom Twojego regionu?

Taką decyzją jest to, że w szkołach mogą uczyć teraz nauczyciele co najmniej z tytułem magisterskim. Brakuje nam nauczycieli języka kaszubskiego.

Ja – wraz z moimi kolegami i koleżankami – studiujemy Etnofilologię Kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim. Po 3 latach licencjatu, nie mamy możliwości pracy w publicznych szkołach, a kiedyś taka możliwość była i właśnie absolwenci „Etno” w dużej mierze łatali dziurę braku nauczycieli języka kaszubskiego w szkołach.

Libertea: Czy obecnie, według Ciebie, Kaszubom odmawia się jakichś praw, które im się należą?

Odmawia się uznania Kaszubów za mniejszość etniczną. Stwarza się również problemy przy stawianiu nowych dwujęzycznych tablic przy wjeździe do miejscowości.

Liberta: Kiedyś Janusz Korwin-Mikke wspierał Ruch Autonomii Śląska (RAŚ). W ostatniej kampanii wyborczej pozytywnie o wytyczaniu autonomii wypowiedział się jedynie Stanisław Żółtek z KNP. Czy dziś autochtoniczne mniejszości etniczne i narodowe, poza mniejszością niemiecką, mają jakąś reprezentację w mainstreamowej polityce?

Istnieją Kaszubski Zespół Parlamentarny i Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych ale mało działają.

Politycy pamiętają o Kaszubach tylko przy wyborach. Albo łaskawie zjawiają się na obchodach Dnia Jedności Kaszubów lub innym podobny święcie, aby się pokazać.

Myślę, że u innych mniejszości etnicznych i narodowych jest podobnie, jak u Kaszubów.

Janusz Korwin-Mikke przychylnie wypowiadał się o Księstwie Kaszubskim, a nawet o niezależnej armii kaszubskiej!”

Libertea: A która strona politycznego sporu jest bardziej przychylna Kaszubom?

Ludzie sądzą, że to lewica pamięta o mniejszościach, a to nie jest prawda! Jak był dzień Flagi Kaszubskiej, albo Dzień Jedności Kaszubów, to tylko Artur Dziambor (KORWiN – red) i Michał Urbaniak (Ruch Narodowy – red.) z Konfederacji oraz młodzieżówka partii KORWiN pamiętali o tych świętach!

Mam też nagrania, na których Janusz Korwin-Mikke mówi przychylnie o „Księstwie Kaszubskim”, a nawet o niezależnej kaszubskiej armii.

Libertea:Dostrzegasz potrzebę utworzenia regionalnej partii kaszubskiej (jako samodzielnego bytu lub przybudówki do innego stronnictwa)?

Tak, powinna być partia, która na scenie politycznej będzie reprezentowała interes kaszubski, ale nie powinna zajmować się sprawami światopoglądowymi.

W kronikach z X w. określano Pomorzan jako ludzi wolnych, którzy walczyli o swoją wolność, więc uważam, że odpowiedni dla tej partii byłby kierunek wolnościowy.

Jednocześnie uważam, że taka partia powinna skupić się jedynie na na rozwoju języka, kultury i statusu Kaszubów. Wchodzenie w podziały światopoglądowe prowadziłoby do kłótni i zniszczyłoby partię.

Libertea: A jakie postulaty mogłyby zjednoczyć Kaszubów?

Należę do skautów kaszubskich i wypracowaliśmy takie postulaty, które według nas mogą zjednoczyć Kaszubów. Stworzyliśmy „Kaszubską Kartę Praw”:

  • Wierzymy w naród Kaszubski;
  • Wierzymy w prawdę oraz dobroć i szanujemy siebie nawzajem, tak Ci co wierzą w Boga, jak i ci co wierzą w dobroć w tym co jest szlachetne i wartościowe;
  • Wierzymy ze każdy człowiek jest równy;
  • Wierzymy, że każdy naród jest równy,
  • Wierzymy, ze każdy człowiek ma prawo do wolności, która kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiego

Libertea: Jakie wolnościowe zmiany w polskim prawie byłyby szczególnie ważne dla społeczności kaszubskiej?

Ustanowienie Kaszubów mniejszością etniczną. Według prawa Kaszubi, to społeczność posługująca się językiem regionalnym. Trzeba to zmienić.

Tego prezydentowi nie zapomnimy”

Pamiętamy też, że Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym – pozwalałby ona na posługiwanie się kaszubskim pomocniczo w urzędach gmin, w których mniejszość kaszubska stanowi więcej niż 20 proc. mieszkańców.

Zmniejszenie podatków, bo jeśli mieszkańcom Kaszub zostawimy więcej pieniędzy w kieszeniach, to będą mogli więcej wydać na kulturę, literaturę Kaszubską, a co za tym idzie to rozwój rozmaitych sfer kaszubskich.

Libertea: Jesteś prezesem Młodych dla Wolności na Pomorzu. Czy jako młodzieżówka podejmujecie jakieś prokaszubskie inicjatywy?

– Członkowie MdW brali udział w różnych imprezach Kaszubskich, i świętują dzień flagi kaszubskiej poprzez wyniesienie jej.

– Zaangażujemy się w spis powszechny 2021r. Poprowadzimy akcję społeczną, która ma pokazywać, że każdy z nas ma wolność do określenia swojej narodowośći – również kaszubskiej.

– Będziemy pilnować, by była możliwość wybrania narodowości kaszubskiej – aby nie była jakoś zamaskowana. Następnie będziemy pilnować, by nie została ona pominięta przy podliczaniu.

Już za tydzień kolejna część spotkań z „Wolnościowcami w regionach”!

1 KOMENTARZ

  1. […] Wolnościowcy w regionach cz.2. Mikołaj Rydygier: Mam nagrania, na których Korwin-Mikke mówi o au… Wolnościowcy w regionach cz. 1. Adóm Hébel: Autonomia Kaszubska mogłaby stać się rajem podatkowym Stany Zjednoczone Rzeczypospolitej. Czyli: Ile Hongkongów zmieści się w Polsce? Share Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Poprzedni artykułPaleoLibertarianie vs Libertarianie. „W Polsce homoseksualista może adoptować dziecko” Szymon Grothttp://libertea.pl […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

18. sierpnia – Święto Flagi Kaszubskiej (Swiãto Kaszëbsczi Fanë). Geneza święta i znaczenie barw kaszubskich

18. sierpnia na Pomorzu obchodzone jest Święto Flagi Kaszubskiej (Swiãto Kaszëbsczi Fanë). Tego dnia Kaszubi wywieszają w...

Leczenie bogatych kosztuje więcej? Kaczyński zapowiada „sprawiedliwe” składki

Jarosław Kaczyński zapowiedział w Rypinie, że bogaci będą płacić "sprawiedliwe" składki na ochronę zdrowia. "Sprawiedliwe" oznacza w...

624 lata temu zawarto Unię Kalmarską. Kaszubski władca objął panowaniem Skandynawię. Uczniowie na Pomorzu się o tym nie dowiedzą

Dzisiejsza data, rocznica zawarcia Unii Kalmarskiej, to doskonała okazja do zastanowienia się nad sensem scentralizowanego programu nauczania....

Demokracja bezpośrednia. Szwajcarzy odbiorą rządowi prawo stosowania lockdownu?

Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) jest jednym z najbardziej wolnościowych państw na świecie. Ogromna autonomia regionów, poszanowanie dla wolności...
- Advertisement -

PiS jeszcze bardziej ograniczy dostęp do broni. Wbrew UE, która proponuje bardziej liberalne podejście

„Uwaga, musimy działać. Rząd zamierza jeszcze bardziej ograniczyć Polakom, już i tak restrykcyjny, dostęp do broni palnej!”...

Wolne Prusy? Separatystyczne marzenia w obwodzie kaliningradzkim

4 lata minęły odkąd FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) aresztowała w Kaliningradzie cztery osoby i oskarżyła o separatyzm,...

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie