Newsy Koronawirus Apel lekarzy i naukowców w sprawie racjonalizacji polityki anty-Covid...

Apel lekarzy i naukowców w sprawie racjonalizacji polityki anty-Covid w Polsce

-

- Advertisment -

Polscy lekarze i naukowcy napisali apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego w sprawie racjonalizacji polityki przeciwko koronawirusowi w Polsce. Poniżej przytaczamy treść listu oraz listę sygnatariuszy:

Korzystając z konsultacji apelujemy do rządu oraz do premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego osobiście, o rozważenie zmiany strategii anty-Covid . Obecna bazuje na założeniu maksymalnego ograniczania szerzenia się wirusa po to, żeby nie zabijał on osób szczególnie narażonych. Efektem są szerokie restrykcje epidemiczne, zamykanie wielu dziedzin gospodarki i szkół, a w skrajnej sytuacji także powszechna, narodowa kwarantanna.

Alternatywna strategia zakłada wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na lepsze izolowanie od wirusa osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 (głównie seniorów i przewlekłe chorych) z pełnym poszanowaniem ich praw i wolności. Dzięki temu mimo rozprzestrzeniania się wirusa mniej osób będzie wymagać hospitalizacji i mniej osób będzie umierać.

Jeżeli zrobimy wszystko, żeby zabezpieczyć osoby z grup ryzyka, to pozostałe będą mogły w miarę normalnie funkcjonować (z zachowaniem podstawowych zasad sanitarnych) i nie będzie potrzeby odgórnego zamykania gospodarki , szkół, teatrów, kin, siłowni czy kościołów. Jest to ważne w kontekście zapewnienia odpowiednich zasobów finansowych dla funkcjonowania państwa (w tym służby zdrowia), dochodów ludności, jak również dla zdrowia fizycznego i psychicznego wszystkich obywateli.

Będzie można także rozważyć zniesienie nakazowej izolacji i kwarantanny osób z dodatnim testem PCR oraz ich kontaktów. W zamian będzie można promować zdrowy styl życia i zachęcać do samoizolacji osoby, które przejawiają objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych.

Szczegółowe rozwiązania w zakresie ochrony grup ryzyka powinny zostać jak najszybciej opracowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów. Ochrona ta mogłaby m.in. obejmować: zaopatrzenie w maseczki odpowiedniej jakości (FFP2) i edukację w zakresie ich prawidłowego użytkowania, umożliwienie pracy zdalnej (także nauczycielom, ale bez zamykania szkół!), zapewnienie opieki przede wszystkim ze strony ozdrowieńców i osób posiadających przeciwciała oraz przestrzeganie reżimów epidemicznych w kontaktach z grupami ryzyka. Szczególnym wyzwaniem będzie znalezienie sposobów ochrony osób z grup ryzyka mieszkających w rodzinach wielopokoleniowych.

W dalszych działaniach rząd powinien w większym stopniu kierować się liczbą przypadków hospitalizacji i terapii respiratorowych z powodu Covid-19 , niż liczbą stwierdzonych zakażeń, a także kryterium dostępności służby zdrowia i efektywności jej funkcjonowania dla wszystkich chorych.

Przy tak sformułowanej strategii szczepionka będzie potrzebna przede wszystkim dla osób z grup ryzyka (a także personelu medycznego i opiekuńczego, który ma z nimi częsty kontakt) oraz będzie mogła być stosowana na zasadzie dobrowolności.

Proponowana strategia bazuje na następujących faktach i obserwacjach

 1. Covid-19 okazał się mniej śmiertelny niż początkowo zakładano ;
 2. dynamika epidemii hamuje w sposób naturalny tj. wcześniej niż zaczęły działać wprowadzane restrykcje ;
 3. skutki gospodarcze, społeczne i zdrowotne realizowanej obecnie strategii są zatrważające (w tym wzrost liczby zgonów z innych powodów niż Covid-19) ;
 4. potencjalnie dostępne szczepionki są nowe i eksperymentalne co oznacza wysokie ryzyko dla wyszczepiania całej populacji ;
 5. działania na rzecz ukierunkowanej ochrony osób z grup ryzyka są możliwe i zalecane w przez dużą część epidemiologów i lekarzy, którzy podpisali się pod Deklaracją Great Barrington.

Lista sygnatariuszy listu:

Wszyscy sygnatariusze występują tylko i wyłącznie w swoim imieniu jako obywatele – ich głos nie powinien być utożsamiany ze stanowiskiem instytucji w których pracują:

 1. Paweł Basiukiewicz , Kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Oddział Kardiologiczny, Kierownik Oddziału Obserwacyjno Zakaźnego, Szpital Zachodni im. Św. Jana Pawła II, Grodzisk Mazowiecki,
 2. Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak , Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa ,
 3. Maciej Dzierżanowski , niezależny ekspert – w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego,
 4. Jacek Jamroż , niezależy analityk, CFO Advisory,
 5. Prof. dr hab. Piotr Kuna ,Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
 6. Błażej Lenkowski , Prezes Zarządu Fundacji Liberté!,
 7. dr n. med. Zbigniew Martyka   Kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej,
 8. Prof. dr hab. med. Ryszard Rutkowski , Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
 9. Krzysztof Szczawiński , matematyk, autor modelu epidemicznego opisującego budowanie odporności zbiorowej w społeczeństwie,
 10. Stanisław Szultka , Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdańsk, w przeszłości pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i współpracownik Kongresu Obywatelskiego,
 11. Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn , Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego,
 12. Dr Paweł Wojciechowski , Profesor WPSW, Dyrektor Whiteshield Partners.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie