Libertarianizm Sośnierz kontra Kidawa-Błońska, Scheuring-Wielgus i Mieszkowski o kulturze w...

Sośnierz kontra Kidawa-Błońska, Scheuring-Wielgus i Mieszkowski o kulturze w Sejmie [WIDEO]

-

- Advertisment -

Podczas sejmowej debaty nad uznaniem roku 2021 rokiem Tadeusza Różewicza, zdanie przeciwne wobec takiej praktyki zgłosił poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. Wywołał tym oburzenie posłów opozycji, szczególnie Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy.

Poseł Dobromir Sośnierz wyraził zdanie, że Sejm powinien się zajmować poważnymi sprawami, a od kultury i sztuki trzymać się jak najdalej.

Puste gesty Sejmu

– To nic innego jak pusty gest (…) nikogo nie obchodzi co nasza izba ma do powiedzenia na temat poezji Różewicza, książek Lema czy dorobku prymasa Wyszyńskiego. Jeśli już koniecznie musicie państwo ogłaszać jakieś lata wspomnień, to po jakiego czarta robić o tym wszystkim debatę? – pytał Sośnierz.

– Żeby każdy mógł stwierdzić, że Różewicz wielkim poetą był? Żeby politycy mogli grzać się znowu w blasku cudzych osiągnięć? Żeby sprawę upolitycznić i dywagować czy Różewicz był z Konfederacji czy z Lewicy? – dopytywał poseł Konfederacji.

– Nie uważam, że jest dobrym pomysłem nagminne wchodzenie naszej skromnej izby w buty recenzenta poezji, znawcy kultury, arbitra elegancji, zwłaszcza po tym, co się tu ostatnio wyprawiało. Zostawmy sprawy, które od nas zupełnie nie zależą – podkreślił.

Bez państwa = bez kultury?

Wystąpienie libertariańskiego posła z Konfederacji wywołało falę oburzenia posłów Koalicji Obywatelskiej, a także Lewicy. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że być może dla posła Sośnierza kultura nie ma znaczenia, ale dla całej reszty posłów izby niższej polskiego parlamentu jest ona wręcz kluczowa.

Posłanka Scheuring-Wielgus przedstawiła zaś stanowisko na temat kultury, która – jak się zdaje – w jej mniemaniu bez państwa i uczczenia jej przez Sejm by nie istniała. – To chyba Zbigniew Libera powiedział, że bez kultury bylibyśmy dzicy. Rozumie Pan? Nie funkcjonowałby Pan, nie istniałby Pan – powiedziała.

Bez kultury nie byłoby Polski, do której się odwołujecie, nie byłoby nas. Proszę nie być takim ignorantem – apelowała do posła Konfederacji. Zaskakujące stanowisko przedstawił poseł Krzysztof Mieszkowski, który zarzucił posłowi Sośnierzowi upolitycznianie kultury.

Upolitycznianie kultury

Do tego wszystkiego w trybie sprostowań odniósł się z mównicy Sejmowej poseł Dobromir Sośnierz. – Właśnie dlatego, że cenię kulturę nie chcę, żeby politycy ją zawłaszczali i o niej dyskutowali, bo nie macie Państwo nic mądrego w tej sprawie do dodania, przynajmniej w większości, jako Izba nie mamy tutaj nic ciekawego do powiedzenia – mówił.

– Politycy tylko niszczą i upolityczniają kulturę i nie są jej do niczego potrzebni, najlepsza kultura powstała z dala od polityki i niech tak zostanie. To nie jest brak szacunku, to jest właśnie wyraz szacunku do kultury – podkreślał. – Kultura ma się lepiej wtedy i ja Wam właśnie odmawiam prawa do lansowania się na dorobku artystów, tylko po to, żeby wychodzić tutaj i wyczytywać ich życiorysy z Wikipedii. Nic tym nie osiągnęliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie