Newsy Koronawirus Ks. Gniadek: Jeżeli szczepionki działają, to zaszczep się, jesteś...

Ks. Gniadek: Jeżeli szczepionki działają, to zaszczep się, jesteś chroniony i daj innym żyć w spokoju

-

- Advertisment -

Jeżeli szczepionki działają, to zaszczep się, jesteś chroniony i daj innym żyć w spokoju – pisze na Facebooku ks. Jacek Gniadek SVD. Popularny wśród wolnościowców ksiądz skomentował najbardziej gorący temat ostatnich tygodni.

Szczepionki na koronawirusa, wątpliwości wobec nich i kwestia dobrowolności, to obecnie główny temat w Polsce. Ks. Jacek Gniadek zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących tej sprawy.

Szczepionkowe wątpliwości

Po pierwsze ks. Gniadek przytacza wypowiedź dr Zbigniewa Martyki. – W razie powikłań pacjent zostanie sam ze swoimi chorobami, licząc na opiekę totalnie niewydolnych placówek ochrony zdrowia. A gdyby zmarł w wyniku powikłań, to nikt nie zapłaci odszkodowania – pisał na Facebooku ordynator oddziału zakaźnego.

Po drugie zauważa, iż Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego nie zatwierdził szczepionki na koronawirusa, ze względu na brak odpowiednich danych ze strony koncernów farmaceutycznych Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.

Nie chodzi tu tylko o sprawę skuteczności szczepionki i bezpieczeństwa z punktu widzenia medycy. Rząd, który ma monopol na używanie przemocy na swoim terytorium, nie bierze pod uwagę wolności – zauważa ks. Gniadek.

Państwowe a prywatne

Dalej przytacza on wypowiedź abp Andrzeja Dzięgi. – Coraz więcej obywateli, także naszego państwa, przeciera oczy ze zdumieniem, jak łatwo struktury i instytucje państwowe wchodzą w przestrzenie prywatne: gospodarki, kultury, eucharystii, mieszkania rodzinnego. Powoli się budzą kolejne środowiska, stawiają pytania, szukają odpowiedzi, chcą uczestniczyć w decyzjach według własnych kompetencji, a nie tylko wykonywać czyjeś decyzje, nawet jeżeli skądinąd słuszne – mówił arcybiskup.

Darmowe?

„Nie ma darmowych obiadów” mówił Milton Friedman. Za szczepionkę zapłacą podatnicy. Rzucona górna cena 10mld złotych za szczepionki na COVID-19 oznacza ponad 600 złotych na każdego dorosłego, pracującego obywatela – zauważa ks. Gniadek. – Tyle kosztuje „darmowa” szczepionka. By zobaczyć skalę tego wydatku, warto przypomnieć, że z podatku handlowego rząd chce uzyskać w 2021 r. 1.5 mld zł, a z podatku cukrowego 3 mld zł.

Dobrowolne?

„Chcemy zaproponować pewien pakiet udogodnień dla tych osób, które się zaszczepią” – mówił minister zdrowia Niedzielski. Tym udogodnieniem będzie możliwość powrotu do normalności? – pisał ks. Gniadek. Dziś już wiemy, że „benefity” to m.in. łatwiejszy dostęp do służby zdrowia, zwolnienie z limitu osób podczas spotkań towarzyskich oraz zwolnienie z kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

To będzie raczej pakiet dyskryminacji i permanentnego odbierania praw obywatelom, a nie udogodnień. Premier Słowacji był bardziej precyzyjny i powiedział wprost, że ci, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, będą pozbawieni niektórych praw obywatelskich – prorokował słusznie ksiądz.

Powrót PRL-u

Powrócą dawne czasy z PRL-u. Wtedy społeczeństwo też było podzielone. Nie wszyscy uważali PZPR za coś złego i zapisywali się do partii, by mieć przywileje. Większość jednak nie dawała się zniewolić i walczyła z systemem. Dzisiaj mechanizm jest podobny, zmieniły się tylko narzędzia – uważa ks. Gniadek.

Na koniec swego wpisu apeluje: Jeżeli szczepionki działają, to zaszczep się, jesteś chroniony i daj innym żyć w spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie