Kultura Potrzebujemy "herstorii"? Szczotkowski zapytał żony i twierdzi, że nie....

Potrzebujemy „herstorii”? Szczotkowski zapytał żony i twierdzi, że nie. „Nauka dla naukowców, a nie polityków, księży i feministek”

-

- Advertisment -

„W internecie pojawiają się nieironiczne apele o zmianę określenia „historia” na „herstoria”. HIS oznacza bowiem po angielsku JEGO, a HER – JEJ. Wiem, trudno się czyta to co piszę, bo sam nie ogarniam tego toku myślenia i nie wiem jak wam to logicznie wyjaśnić” – tak swój wpis na FB zaczyna Dariusz Szczotkowski, prezes Niskich Składek.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to temat niezwiązany z szeroko pojętym ruchem wolnościowym. W rzeczywistości zahacza on jednak o odgórne regulowanie czegoś, co powinno biec swoim własnym nurtem. Nauka i historia nie powinny bowiem być zmieniane, kształtowane i przedstawiane ideologicznie.

Szczotkowski zauważa, że „wyraz „historia” pochodzi od greckiego słowa ἱστορία (istoria) i nie ma nic wspólnego z angielskim HIS i HER.”

„Zapytałem jednak swojej żony – z wykształcenia historyczki, a niebawem również historyczki sztuki – co ona na to.Oto jak mi odpowiedziała:

Kiedyś był taki film „Legalna blondynka” i tam pojawił się podobny problem. Jakaś fundamentalna feministka sugerowała zmianę z „semestr” na „omester” bo nazwa „semestr” była zbyt nacechowana i była męska. Tylko, że to była komedia, a to co widzimy na screenie to jest dramat”.

Tak więc żona Dariusza Szczotkowskiego „zanegowała taką potrzebę nie tylko jako nie-mężczyzna, ale również jako historyk.”

„Oczywiście uważam, że rola kobiet w historii jest niedoceniana. Jednocześnie uważam, że do pewnych zmian w świadomości społecznej dochodzi się w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Konieczne jest po prostu prowadzenie badań nad udziałem Pań w procesach historycznych, a nie tworzenie żadnych „HERstorii” na siłę” – pisze polityk.

„Zostawmy naukę naukowcom, a nie politykom, księżom czy działaczkom feministycznym. Już naukowcy sami najlepiej wiedzą co trzeba robić, żeby ich dyscyplina się rozwijała” – apeluje wolnościowiec.

Źródło: Dariusz Szczotkowski FB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie