Newsy Koronawirus Trzy badania pokazują, że lockdown jest nieskuteczny wobec COVID-19

Trzy badania pokazują, że lockdown jest nieskuteczny wobec COVID-19

-

- Advertisment -

Przez Europę przetacza się druga fala lockdownu. Zamykają się między innymi Niemcy, Czechy czy Holandia, a kolejne tego typu przykłady podaje na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski. To raczej nie zwiastuje nic dobrego w przypadku Polski.

Uboczne szkody wynikające z zamknięć, które zostały dobrze udokumentowane, obejmują powszechne ubóstwo, depresję, masowe bankructwa i bezrobocie. Tymczasem według rządowej retoryki ciągle mamy konieczność stosowania lockdownu, co pokazuje, że pierwszy z nich wprowadzony na wiosnę nie dał efektów.

Pojawia się również kilka badań, które pokazują, że nie istnieje duża korelacja między ograniczeniami rządowymi a niższymi wskaźnikami śmiertelności z powodu COVID-19.

Badanie The Lancet

Badanie opublikowane 21 lipca w The Lancet, renomowanym piśmie medycznym, wykazało, że blokady rządowe były nieskuteczne. Naukowcy zebrali dane z 50 krajów, w których występuje najwięcej przypadków i stwierdzili, że lockdown nie doprowadził do spadku śmiertelności COVID-19.

– Działania rządowe, takie jak zamykanie granic, pełne blokady i wysoki wskaźnik testów na COVID-19 nie były powiązane ze statystycznie istotnym spadkiem liczby krytycznych przypadków lub ogólnej śmiertelności z powodu COVID-19 – podsumowano.

Badanie Frontiers in Public Health

Podobnie, badanie opublikowane przez Frontiers in Public Health kilka miesięcy po artykule The Lancet wykazało, że ani lockdown, ani rygorystyczne restrykcje nie były skorelowane z niższymi wskaźnikami śmiertelności.

Naukowcy sprawdzili dane ze 160 krajów w ciągu pierwszych 8 miesięcy pandemii, biorąc pod uwagę liczne czynniki, takie jak: poziom opieki zdrowotnej, dane demograficzne, polityka rządowa, gospodarka i środowisko – aby określić, jak każdy z nich korelował ze śmiertelnością z powodu COVID-19.

– Rygorystyczność środków ustalonych w celu zwalczania pandemii, w tym lockdown, nie wydaje się mieć związku ze współczynnikiem śmiertelności – podsumowali naukowcy.

Badanie naukowców z Tel Awiwu

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie opublikowane w październiku na stronie internetowej medRxiv wykazały, że ścisły lockdown nie ratuje życia przed COVID-19. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące mobilności zebrane z iPhone’ów i nie znaleźli statystycznego związku między ograniczeniem mobilności, a liczbą ofiar śmiertelnych COVID-19.

– Spodziewaliśmy się mniejszej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 w krajach o bardziej rygorystycznej polityce lockdownowej, ale dane pokazują, że tak nie jest – podsumowano.

Opłakane skutki lockdownu

Tymczasem opłakane skutki lockdownu są bardzo daleko idące. Te najbardziej widoczne z nich to utrata pracy przez wielu ludzi, masowe bankructwa i upadki firm, a nawet całych branż, które od wielu miesięcy nie mogą normalnie działać.

Innym krytycznym przykładem efektów lockdownu są problemy psychiczne zaobserwowane wśród młodych dorosłych, a także nastolatków i dzieci. Rośnie liczba młodych osób, które popadły w depresję, a wiele z nich ma myśli samobójcze.

Szczególnie widocznym „efektem ubocznym” lockdownu są osoby, które straciły lub stracą życie na skutek zamknięcia służby zdrowia i braku dostępu do usług medycznych. Już w październiku i listopadzie zmarło po kilkanaście tysięcy osób więcej niż w analogicznym okresie poprzednich lat. Jak na razie umierają głównie osoby, które nie otrzymały pomocy, jednak w następnych latach będziemy mieć do czynienia z masowymi zgonami osób, które nie otrzymały na czas np. diagnozy nowotworowej.

Wiara w centralne planowanie

Urzędnicy zajmujący się służbą zdrowia uważają, że mogą zarządzać wirusem poprzez skuteczne centralne planowanie, ale jest to głupota i pycha – pisze Joe Miltimore. – Ludzkie zachowania i działania są niewiarygodnie złożone, zbyt skomplikowane, aby biurokraci i urzędnicy polityczni mogli kontrolować je za pomocą dyrektyw politycznych, z których wiele jest zupełnie bezsensownych.

Pandemie są poważnymi problemami, ale przekonanie, że mogą być skutecznie zarządzane przez centralnych planistów, którzy odmawiają uznania granic własnej wiedzy i władzy, stanowi o wiele poważniejsze zagrożenie dla wolności i dobrobytu człowieka w dłuższej perspektywie – dodaje.

Na koniec swego artykułu na łamach fee.org przytacza słowa F. A. Hayeka, który przestrzegał przed zgubną pychą rozumu, która może sprawić, że człowiek (urzędnik), stanie się „nie tylko tyranem swoich współbraci, ale… niszczycielem cywilizacji, której nie zaprojektował żaden mózg, ale która wyrosła z wolności wysiłki milionów ludzi”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie