Libertarianizm Libertarianizm w nauce chrześcijańskiej. "Byś nas wyrwał z czarta...

Libertarianizm w nauce chrześcijańskiej. „Byś nas wyrwał z czarta mocy…”

-

- Advertisment -

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia nakłaniają do refleksji nad istotą nauki chrześcijańskiej. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze jest usprawiedliwianie etatyzmu i socjalizmu religią. Niehandlowe niedziele, dodatki socjalne… Tymczasem istnieje pogląd, iż przekaz Biblii jest radykalnie wolnościowy.

Chrześcijański libertarianizm – ideologia będąca połączeniem chrześcijańskich wierzeń dotyczących wolnej woli, natury ludzkiej czy godności człowieka z libertariańską myślą polityczną – to definicja funkcjonująca w Internecie.

Nie brakuje jednak duchownych katolickich, którzy również twierdzą, że wolnościowość jest naturalna dla osób żyjących zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa.

Katolicki ksiądz James A. Sadowsky mówił: „Jest wielkim błędem dla ludzi religijnych by wzywać rządowego wsparcia. Ceną takiej pomocy jest służalczość wobec państwa„. Obecnie w Polsce znanym wolnościowym księdzem jest misjonarz ks. Jacek Gniadek SVD, który od lat w swoich kazaniach przekonuje, że „rozdawanie cudzej własności nie jest dobroczynnością”.

Oczywiście opinia poszczególnych księży nie zaważa na tym, czy dana filozofia i system wierzeń są lub nie są wolnościowie. W przypadku chrześcijaństwa możemy jednak przywołać cytaty świętych…:

„Czymże są nabytki złodziei, jak nie małymi królestwami? W kradzieży bowiem ręce podwładnych kierowane są przez przywódcę, powstaje między nimi sprzymierzenie, a łupy dzielone są między nich. A jeśli te obdartusy zdobędą taką potęgę, żeby posiadać zamki, budować domostwa, posiadać miasta i podbijać sąsiadujące królestwa, to ich rząd nie będzie już zwany złodziejskim, lecz obdarzy się go wyniosłym określeniem królestwa” – św. Augustyn w „O państwie Bożym. Przeciw poganom ksiąg XXII”

…papieży:

„Wydaje się, że zarówno wewnątrz poszczególnych narodów, jak i w relacjach międzynarodowych wolny rynek jest najbardziej skutecznym narzędziem wykorzystania zasobów i zaspokajania potrzeb” – Jan Paweł II.

„Socjaliści uważają prawo własności za ludzki wymysł nie dający się pogodzić z przyrodzoną równością ludzi i głoszą wspólnotę dóbr, a nie godząc się na znoszenie bez sprzeciwu niedostatku, uważają, że można bezkarnie naruszać własność i prawa bogatszych. 
Kościół natomiast o wiele przytomniej uznaje, że między ludźmi nie ma równości, gdyż w naturalny sposób różnią się pod względem sił i zdolności; uznaje także nierówność pod względem posiadanych dóbr i nakazuje, by prawo własności i zwierzchnictwa, pochodzące z samej natury, pozostawało dla każdego nietknięte i nienaruszone” – Leon XIII.

Oczywiście, według niektórych to wciąż będzie za mało, by można było uznać to za dowód, że przekaz nauki chrześcijańskiej jest libertariański. Tu z pomocą przychodzi David Boaz z Cato Institute, który uważa, że nie tylko przekaz Biblii jest wolnościowy, ale, że libertarianizm jako taki ma swoje korzenie właśnie w świętej księdze trzech największych religii. Na dowód przywołuje cytat z Pierwszej Księgi Samuela:

„To będzie prawo króla, który ma panować nad wami: Syny wasze brać będzie, i postawi je na woziech swych, i uczyni sobie jezdne, i którzy mają biegać przed poczwórnemi jego. I poczyni sobie tysiączniki setniki, i oracze ról swoich, i żeńce zboża, i rzemieślniki zbroi i wozów swoich. Córki téż wasze uczyni sobie aptekarki i kucharki i piekarki. Pola téż wasze i winnice i oliwnice co najlepsze weźmie, i rozda sługom swoim. Ale i ze zboża waszego, i z dochodów winnic dziesięcinę brać będzie, aby dał rzezańcom i służebnikom swoim: Sługi takież wasze i służebnice i młodzieńce co lepsze, i osły brać będzie, i obróci na robotę swoję. Z trzód téż waszych będzie brał dziesięcinę, a wy będziecie mu niewolnikami. I będziecie wołać w on dzień przed obliczem króla waszego, któregoście sobie obrali: a nie wysłucha was Pan dnia onego, żeście sobie prosili króla”.

Nie trzeba jednak sięgać do aż tak mało znanych cytatów. Wystarczy zapoznać się z jedną z głównych prawd objawionych chrześcijaństwa – „Bóg dał człowiekowi wolną wolę…”.

Wcześni chrześcijanie nikogo nie zmuszali do dobroczynności i potrafili uszanować własność prywatną.

W świetle tych wszystkich informacji niezwykle trafny wydaje się tytuł „Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego„, albo po prostu „Lewiatan” – traktat filozoficzny autorstwa Thomasa Hobbesa opublikowany w 1651 roku. „Lewiatan” czyli diabeł, jest tu metaforą państwa.

O ile przyjemniej ze świadomością tych zależności będzie się w tym roku śpiewało słowa kolędy: „…być nas wyrwał z czarta mocy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana...

Kaszubi walczą o to, by poprawnie zapisywać nazwy ich miejscowości na tablicach dwujęzycznych

Kaszubi mają prawo do stawiania dwujęzycznych tablic w swojej ojczyźnie, która obecnie w całości znajduje się...

Większość Irlandczyków z Północy uważa, że za 25 lat nie będą już obywatelami Wielkiej Brytanii

3 maja minęło sto lat, odkąd Irlandia Północna stała się krajem związkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i...

Twardoch przypomina, że jest Ślązakiem. Internauci każą mu „wypier**ć do Niemiec”, obrażają jego rodziców i grożą

Powieść Szczepana Twardocha pt. "Król" zdobywa kolejne nagrody - w Polsce i za granicą. Portal "Wirtualna Polska"...
- Advertisement -

Fundacja FOR: rachunek od państwa za rok 2020 o 4,6 tys. wyższy niż w 2019

Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) jak co roku sporządziła "rachunek od państwa", by pokazać - ile oddajemy...

4. maja. Urodziny Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów

Florian Stanisław Wenanty Ceynowa (kasz. Florión Cenôwa) (ur. 4 maja 1817) - dziś wypadają urodziny "budziciela Kaszubów".

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie