Newsy Gospodarka ZPP domaga się pełnego odmrożenia gospodarki

ZPP domaga się pełnego odmrożenia gospodarki

-

- Advertisment -

W Polsce mamy pełzający lockdown, a Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o pełne odmrożenie gospodarki i określenia reżimu sanitarnego dla poszczególnych branż.

Zdaniem ZPP kolejne miesiące pandemii nie pokazują, że będziemy mogli niedługo „wrócić do normalności” i „nic nie wskazuje na to, że na skutek szczepień z tygodnia na tydzień uda się zmniejszyć liczbę nowych zachorowań”.

Lockdowny nieskuteczne

ZPP apeluje o to, by dostosować państwo do działania w zmienionych warunkach kryzysu epidemicznego. – Niestety odpowiedzią na ten problem nie może być zamykanie kolejnych sektorów gospodarki (…)  Lockdown gospodarki nie może być działaniem które jest naczelnym instrumentem walki z koronawirusem – podkreślają.

Zdaniem ZPP sytuacja Polski jest odmienna od państw Zachodu, na które powoływał się minister zdrowia Adam Niedzielski, gdyż te wypracowywały swój dobrobyt przez długie lata i stanowi dla nich „poduszkę bezpieczeństwa”.

– Musimy mieć odwagę spojrzeć faktom w oczy. Po roku światowych empirycznych doświadczeń, brak jest jednoznacznych dowodów, by lockdowny były skutecznym instrumentem walki z epidemią. Zazwyczaj mają swój wpływ, ale nie decydujący – podkreśla ZPP.

Zerowa wiarygodność rządu

ZPP zwraca uwagę także na brak przejrzystości i przewidywalności działań rządu. ZPP podkreśla, że pozytywnie odnosili się do „mapy drogowej”, którą rząd opublikował na początku listopada i która określała etapy wprowadzania obostrzeń i ich znoszenia.

– Niemniej już po kilku tygodniach ogłoszono wprowadzenie de facto tzw. kwarantanny narodowej, podczas gdy poziom zachorowań z 7 dni przed komunikatem sugerował raczej znoszenie restrykcji zgodnie z wcześniej zakomunikowaną strategią – podkreślają.

– Krytycznie oceniamy wprowadzanie lockdownów kolejnych branż. Zamknięcie galerii handlowych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, działalności rozrywkowej i rekreacyjnej czy stoków narciarskich, realnie wpłynie na sytuację ekonomiczną i społeczną tysięcy Polaków, a w konsekwencji recesję gospodarczą w kolejnych kwartałach. Całkowity lockdown hoteli wpłynie ponadto nie tylko na branże samą w sobie, ale także utrudni prowadzenie działalności gospodarczej we wszystkich branżach, które wymagają podróży służbowych – dodano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

#OtwieraMy. Lista miejsc, które działają mimo obostrzeń, stale się powiększa [LISTA]

Chcecie coś zjeść na mieście lub wyjść gdzieś i skorzystać z miejsc rozrywki? Przedstawiamy wam listę miejsc,...

Góralskie VETO. Górale otworzą biznesy 17 stycznia – bez względu na decyzję rządu

Górale zamierzają 17 stycznia otworzyć swoje biznesy. Niezależnie od tego czy restrykcje będą utrzymane, czy nie.

PiS chce znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Sierpiński i Wilk komentują

W piątek 8. stycznia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy. Grupa posłów PiS chce...

Kolejny przedsiębiorca popełnił samobójstwo przez lockdown

To już kolejne samobójstwo przedsiębiorcy, który stracił wszystko z powodu lockdwonu. Nie tak dawno...
- Advertisement -

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

Wolnościowe filmy. Czy my również mamy swoją propagandę w kinie? Cz. 1

Hollywood uwielbia tematykę bliską etatystom i socjalistom. Walkę klas, rewolucje i wyzysk biednych przez złych kapitalistów....

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie