Newsy Płaca wystarczająca, czyli nowe pomysły socjalistów z Irlandii

Płaca wystarczająca, czyli nowe pomysły socjalistów z Irlandii

-

- Advertisment -

Pandemia koronawirusa będzie wykorzystywana do ponownych prób wprowadzenia dochodu gwarantowanego, eksperymenty z którym zakończyły się już niepowodzeniem w Finlandii czy Szwajcarii. Tym razem socjalistyczne pomysły wzięła na tapet Iralndia.

Rząd ma zbadać wprowadzenie ustawowej płacy wystarczającej na utrzymanie w celu rozwiązania problemu nierówności dochodów – powiedział Taoiseach Micheal Martin.

Płaca wystarczająca na utrzymanie to kwota uznawana za niezbędną do zapewnienia odpowiedniego poziomu życia, a więc jego istota jest dokładnie taka sama jak istota dochodu gwarantowanego, jednak pod zmienioną nazwą.

W Irlandii płaca wystarczająca na utrzymanie wynosi 12,30 euro za godzinę, w przeciwieństwie do płacy minimalnej, która wynosi 10,10 euro za godzinę.

Wszystko to musi zostać zbadane i jest poddawane analizie, aby wzmocnić dochód dla gorzej opłacanych pracowników – dodaje Michael Martin. Podczas konferencji prasowej Martin powiedział, że kryzys związany z lockdownem wobec pandemii COVID-19 ujawnił nierówności dochodowe w Irlandii i że rząd rozważy wprowadzanie ww rozwiązania.

Myślę, że COVID-19 wysyła jasny komunikat i ujawnia dwoistość irlandzkiej gospodarki pod względem nisko opłacanych pracowników – dodał Martin. – Myślę, że musimy się temu przyjrzeć, a rząd przyjrzy się całemu obszarowi płacy wystarczającej na utrzymanie.

To jest coś, co musimy zrobić, nie tylko płaca minimalna, ale płaca wystarczająca na utrzymanie, która do pewnego stopnia rozwiązałaby ten problem (nierówności – red.) – podkreślił. Taoiseach powiedział, że chciałby również przyjrzeć się zapewnieniu pracownikom „lepszych warunków”.

To oczywiście czyste bzdury, bo żadna odgórna regulacja nie może przyczynić się do „poprawy warunków” pracowników, przyczynić się do tego może jedynie rozwój gospodarczy. – Wszystko to musi zostać zbadane i jest poddawane analizie, aby wzmocnić dochód dla gorzej opłacanych pracowników – podkreślił Martin.

Żeby coś komuś dać trzeba najpierw zabrać, innej opcji nie ma, gdyż rząd posiada tylko te pieniądze, które wcześniej zabierze w podatkach. Wprowadzenie dochodu gwarantowanego nie sprawi, że ktokolwiek chętniej ruszy poszukiwać pracy, ani nikt nie stanie się dzięki niemu bogatszy.

Efektem będzie jedynie to, że w celu pozyskania takich ogromnych pieniędzy, trzeba będzie podnieść podatki (zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie) oraz zatrudnić dodatkowych urzędników, którzy je pobiorą i rozdystrybuują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

#OtwieraMy. Lista miejsc, które działają mimo obostrzeń, stale się powiększa [LISTA]

Chcecie coś zjeść na mieście lub wyjść gdzieś i skorzystać z miejsc rozrywki? Przedstawiamy wam listę miejsc,...

Góralskie VETO. Górale otworzą biznesy 17 stycznia – bez względu na decyzję rządu

Górale zamierzają 17 stycznia otworzyć swoje biznesy. Niezależnie od tego czy restrykcje będą utrzymane, czy nie.

PiS chce znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Sierpiński i Wilk komentują

W piątek 8. stycznia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy. Grupa posłów PiS chce...

Kolejny przedsiębiorca popełnił samobójstwo przez lockdown

To już kolejne samobójstwo przedsiębiorcy, który stracił wszystko z powodu lockdwonu. Nie tak dawno...
- Advertisement -

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

Wolnościowe filmy. Czy my również mamy swoją propagandę w kinie? Cz. 1

Hollywood uwielbia tematykę bliską etatystom i socjalistom. Walkę klas, rewolucje i wyzysk biednych przez złych kapitalistów....

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie