Publicystka Koronawirus Warunkiem odzyskania wolności, nie może być jej oddanie

Warunkiem odzyskania wolności, nie może być jej oddanie

-

- Advertisment -

„Łatwość, z jaką można było sterroryzować ludzi w celu zrzeczenia się przez nich podstawowych wolności, które są fundamentalne dla naszej egzystencji, była dla mnie szokiem” – mówi Lord Sumption były sędzia Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa.

W historii ludzkości kryzysy nigdy nie przynosiły więcej wolności, ale prowadziły do zwiększenia uprawnień rządu.

Po pierwsze większego uzależnienia obywatela od państwa w sensie gospodarczym. Dopłaty rolnicze, które dziś dla większości są oczywistością, wprowadzono tymczasowo w czasie I Wojny Światowej i tak już zostało.

Do dziś państwo zabiera rolnikom pieniądze, by później część z nich oddać, pod warunkiem prawidłowego wypełnienia formularza i wydania ich zgodnie z wolą rządu. Podobnie dziś wprowadzane są „tymczasowe” dopłaty do biznesów, którym wszechmocne państwo zabroniło działalności i uzależniło od swej łaski.

Po drugie kryzysy prowadzą do zwiększenia kontroli państwa nad obywatelem. Chyba każdy kojarzy wprowadzony tymczasowo po zamachach z 11 września „Patriot Act”, który radykalnie zwiększył inwigilację obywateli USA i wprowadził nieodwracalne zmiany w zakresie naruszania prawa do prywatności.

Dziś słyszymy zapowiedzi, że „szczepionka to wolność”, „szczepionka to prawo powrotu do normalności”, a więc przyjęcie jakiejś substancji, choćby to był i magiczny eliksir szczęścia, ma być warunkiem tego, czy będziemy mogli cieszyć się wolnością.

Jest to jednak sprzeczność, jeśli pozwoliliśmy władzy na odebranie nam praw i wolności oraz warunkowe ich oddanie po zaszczepieniu, to wolności już nie mamy.

Tymczasem powstają nowe pomysły inwigilacji obywateli, rodem z serialu „Czarne Lustro” czy powieści „Limes Interior” Janusza Zajdla, takie jak tworzenie specjalnych aplikacji mobilnych lub kodów QR, które będą uprawniały do korzystania z praw obywatelskich.

Coraz odważniej słychać głosy polityków Francuskich czy Izraelskich, że takie zaświadczenie o szczepieniu będzie wymagane, by wejść do kina, restauracji, czy odbyć podróż samolotem. W Polsce były minister proponuje, by zaświadczenie było wymagane do podpisania umowy o pracę.

Gdyby ktoś przedstawiał takie wizje rok temu, byłby uznany za świra, szura i foliarza od teorii spiskowych, tymczasem takie słowa wygłaszają prominentni politycy.

Być może wielu z Państwa tego nie odnotowało, ale od dziś w Polsce obowiązuje podział na niezaszczepionych i zaszczepionych, którzy odzyskali część swych praw. Cóż z tego, że na razie to nie jest aż tak dotkliwe, skoro precedens został już utworzony.

Od dziś w Polsce też, choć liczba zakażeń spada i według rządowego planu powinniśmy być w „żółtej strefie”, czeka nas trzytygodniowa operacja wykańczania gospodarczego i psychicznego niechętnych do szczepień Polaków.

Operacja, która trwa i przynosi jak najlepsze rezultaty, bo coraz częściej w sieci słychać głosy młodych ludzi „zaszczepię się, bo chcę normalnie podróżować”, „zaszczepię się, bo chcę spotykać się ze znajomymi”. Nie zaszczepią się dla własnego zdrowia, ale dlatego, bo wydaje im się, że to pozwoli im na odzyskanie wolności.

Na polecenie bandy polityków większość ludzi bez mrugnięcia okiem zgodziła się na siedzenie w domu przez kilka miesięcy, zgodziła się na zamknięcie swoich dzieci przed ekranami komputerów, zgodziła się na zakrywanie twarzy jak kryminaliści, zgodziła się na rezygnację z codziennych rozrywek.

Ja też chcę się obudzić z tego koszmaru, chcę iść jak cywilizowany człowiek do sklepu. Wieczorem pójść na normalną kolację do restauracji, iść na mecz czy koncert, pójść na piwo do baru. Chcę żyć jak wolny człowiek.

Jednak warunkiem odzyskania wolności, nie może być oddanie jej resztek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

#OtwieraMy. Lista miejsc, które działają mimo obostrzeń, stale się powiększa [LISTA]

Chcecie coś zjeść na mieście lub wyjść gdzieś i skorzystać z miejsc rozrywki? Przedstawiamy wam listę miejsc,...

Góralskie VETO. Górale otworzą biznesy 17 stycznia – bez względu na decyzję rządu

Górale zamierzają 17 stycznia otworzyć swoje biznesy. Niezależnie od tego czy restrykcje będą utrzymane, czy nie.

PiS chce znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Sierpiński i Wilk komentują

W piątek 8. stycznia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy. Grupa posłów PiS chce...

Kolejny przedsiębiorca popełnił samobójstwo przez lockdown

To już kolejne samobójstwo przedsiębiorcy, który stracił wszystko z powodu lockdwonu. Nie tak dawno...
- Advertisement -

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

Wolnościowe filmy. Czy my również mamy swoją propagandę w kinie? Cz. 1

Hollywood uwielbia tematykę bliską etatystom i socjalistom. Walkę klas, rewolucje i wyzysk biednych przez złych kapitalistów....

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie