Newsy Prof. Gwiazdowski kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich

Prof. Gwiazdowski kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich

-

- Advertisment -

Profesor Robert Gwiazdowski został zaprezentowany jako kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydata, prawnika świetnie znanego w środowiskach wolnościowych, popierają Konfederacja oraz Koalicja Polska.

29 grudnia mija termin zgłaszania kandydatów na urząd RPO, który ciągle pozostaje nieobsadzony, po upływie kadencji Adama Bodnara. W Senacie panuje impas, gdyż ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Obywatelska z Lewicą, nie są w stanie same wybrać kandydata i potrzebują wsparcia Koalicji Polskiej.

Rzecznik ani tych, ani tamtych

Sądzę, że nie będę miał poparcia. Ale w pewnym momencie trzeba dać świadectwo prawdzie. Przez lata sobie „śmieszkowałem” z tego, co się dzieje w kraju, ale uświadomiłem sobie, że nie chciałbym, żeby moje dzieci stąd wyjechały – mówi w rozmowie z Interią prof. Robert Gwiazdowski.

Prof. Gwiazdowski to prawnik, ekspert podatkowy w Centrum im. Adama Smitha, arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, doradca ekonomiczno-prawny, wykładowca akademicki. Ponadto w 2019 roku utworzył komitet Polska Fair Play w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak bez sukcesów.

Zdaniem prawnika największym problemem jest „wojna polsko-polska”, której ludzie mają już dość. – Procedura wyboru rzecznika, który nie jest ani stąd, ani stąd, może być takim momentem łagodzącym wojnę. Jedni chcą mieć swojego rzecznika i drudzy, i nie udaje się ani jednym, ani drugim. Więc może lepiej, aby ani ci, ani ci nie mieli swojego, a rzecznik był rzecznikiem wszystkich – stwierdził profesor.

Liberalizm i podatki

Opinia publiczna uważa, że liberalizm to dziki rynek, a liberalizm to koncepcja, która nie jest skierowana do przedsiębiorców. Ona jest skierowana do konsumentów – przypomina prof. Gwiazdowski. I dodaje: Liberalizm zrodził się w oporze przeciwko absolutyzmowi i absurdalnym przywilejom stanowym. Od samego początku najmocniej stawiał na ideę wolności, ochronę od przymusu w stosunku do jednostki, wywieranego przez inne jednostki grupy społeczne, instytucje państwa.

Spójrzmy na moje koncepcje podatkowe. Powszechnie uważa się, że zlikwidowałbym wszelkie podatki, a najlepiej te, które obciążają najbogatszych. A ja ciągle powtarzam, że najbardziej podatkowo cierpią najbiedniejsi, m.in. przez system podatkowy, który sprawia, że ludzie o najniższym wynagrodzeniu na rękę dostają dużo mniej niż wynosi ich pensja brutto, a koszty pracodawcy są dużo wyższe – tłumaczy prof. Gwiazdowski.

A ten biedny człowiek na zakupach płaci kolejny podatek – VAT – za produkty, w cenie których są inne podatki. To jest sprzeczne z zasadą godności człowieka. Głupi system podatkowy najbardziej dotyka najbiedniejszych, bo najbogatsi sobie zawsze poradzą. Więc jak słyszę, że trzeba opodatkować dodatkowo najbogatszych to pytam się, który z najbogatszych Polaków płaci podatki w Polsce – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

#OtwieraMy. Lista miejsc, które działają mimo obostrzeń, stale się powiększa [LISTA]

Chcecie coś zjeść na mieście lub wyjść gdzieś i skorzystać z miejsc rozrywki? Przedstawiamy wam listę miejsc,...

Góralskie VETO. Górale otworzą biznesy 17 stycznia – bez względu na decyzję rządu

Górale zamierzają 17 stycznia otworzyć swoje biznesy. Niezależnie od tego czy restrykcje będą utrzymane, czy nie.

PiS chce znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Sierpiński i Wilk komentują

W piątek 8. stycznia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy. Grupa posłów PiS chce...

Kolejny przedsiębiorca popełnił samobójstwo przez lockdown

To już kolejne samobójstwo przedsiębiorcy, który stracił wszystko z powodu lockdwonu. Nie tak dawno...
- Advertisement -

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

Wolnościowe filmy. Czy my również mamy swoją propagandę w kinie? Cz. 1

Hollywood uwielbia tematykę bliską etatystom i socjalistom. Walkę klas, rewolucje i wyzysk biednych przez złych kapitalistów....

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie