Newsy Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje...

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

-

- Advertisment -

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

„Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określa katalog osób, którym przysługuje lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na czas zajmowania stanowiska. Wskazuje też, że jednym z kryteriów przyznania takiego lokalu jest warunek, że ani osoba ta, ani jej małżonek nie dysponują innym lokalem w miejscowości wykonywania pracy. Jednak ostatnie doniesienia sugerują, że z mieszkań pozostających w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów korzystały osoby, które tych ustawowych uprawnień nie posiadają” – napisała posłanka.

Sekretarz stanu w KPRM, Jarosław Wenderlich odpisał, że ”w przypadku dysponowania lokalami wolnymi szef Kancelarii Premiera może wyrazić zgodę na jego objęcie przez osoby inne niż uprawnione, tj. kierowników instytucji państwowych, posłów i senatorów, pracowników administracji rządowej, pracowników organów państwowych”.

– Przydział lokalu dla osób niewymienionych w ustawie obecnie reguluje zarządzenie nr 20 szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2019 r. – informuje Jarosław Wenderlich.

Zapis ten jest wykorzystywany przez masę polityków. Rządowy lokal zamieszkiwali m.in. Witold Bańka, były minister sportu, a obecnie prezydent Światowej Agencji Antydopingowej; Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Aurelia Machałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Ale także zastępcy prezesa i dyrektorzy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, asystenci i dyrektorzy w KPRM, dyrektorzy ministerstw. Na liście są również urzędnicy niższego szczebla, jak administrator czy starszy specjalista w KPRM. W sumie na liście osób zajmujących rządowe lokale jest aż 29 nazwisk.

Ciekawym przypadkiem jest senator KO Antoni Mężydło – polityk zajmuje jeden z lokali od końca lat 90. Dostał go tylko dlatego, że z lokalu zrezygnował ówczesny minister – Radosław Sikorski. Czynsz refunduje mu Kancelaria Senatu – polityk nie widzi problemu.

– Zawsze wnioskuję o przedłużenie zamieszkania i uzyskuję zgodę. Tam łatwo zakwaterowywali, ponieważ były pustostany. To nie jest jakiś specjalny standard, raczej styl gierkowski, podobny jak w hotelu – powiedział „Rzeczypospolitej” sam zainteresowany.

Politycy mają też preferencyjne ceny. „Wysokość czynszu (stawka netto w zł za metr kwadratowy) w 2015 dla osób uprawnionych wynosiła 14 zł, a dla osób nieuprawnionych 21 zł. W ciągu 5 lat opłaty wzrosły niewiele i wynosiły 24,12 zł dla osób uprawnionych i 28,62 zł dla osób nieuprawnionych. Dla porównania w połowie ubiegłego roku średnia rynkowa stawka najmu wynosiła w Warszawie 54 zł/mkw. plus opłaty administracyjne i media” – informuje „Wirtualna Polska”.

Źródło: „Rzeczpospolita”, „Wirtualna Polska”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

#OtwieraMy. Lista miejsc, które działają mimo obostrzeń, stale się powiększa [LISTA]

Chcecie coś zjeść na mieście lub wyjść gdzieś i skorzystać z miejsc rozrywki? Przedstawiamy wam listę miejsc,...

Góralskie VETO. Górale otworzą biznesy 17 stycznia – bez względu na decyzję rządu

Górale zamierzają 17 stycznia otworzyć swoje biznesy. Niezależnie od tego czy restrykcje będą utrzymane, czy nie.

PiS chce znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Sierpiński i Wilk komentują

W piątek 8. stycznia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy. Grupa posłów PiS chce...

Kolejny przedsiębiorca popełnił samobójstwo przez lockdown

To już kolejne samobójstwo przedsiębiorcy, który stracił wszystko z powodu lockdwonu. Nie tak dawno...
- Advertisement -

Tak mieszkają za nasze. Kto i za ile zajmuje rządowe mieszkania w Warszawie? [LISTA]

Posłanka Hanna Gill-Piątek (Ruch 2050 Szymona Hołowni) zapytała w interpelacji o listę zajmowanych rządowych mieszkań.

Wolnościowe filmy. Czy my również mamy swoją propagandę w kinie? Cz. 1

Hollywood uwielbia tematykę bliską etatystom i socjalistom. Walkę klas, rewolucje i wyzysk biednych przez złych kapitalistów....

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie