Publicystka Historia 95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy...

95. rocznica zamachu piłsudczyków na wolność Polaków. Autorytarne rządy junty trwały 13. lat

-

- Advertisment -

95 lat temu, 12 maja 1926 r., miejsce miało jedno ze smutniejszy wydarzeń w historii Polski. Zorganizowana grupa terrorystyczna z Józefem Piłsudskim na czele – krwawo wystąpiła przeciwko legalnemu, demokratycznie wybranemu rządowi Wincentego Witosa.

Konstytucja marcowa z 1921 roku silnie ograniczała władzę prezydencką. Józef Piłsudski, który uważał, że zdobycie prezydentury byłoby dla niego błahostką, uznał to za atak na niego samego.

Podobnie jak dziś jeden z liderów Solidarności twierdzi, że „sam tymi ręcoma obalył komunizm”, tak samo wtedy Józef Piłsudski uważał się za tego, kto oddał Polsce niepodległość. Naczelnik obraził się więc na Polaków i polski rząd i na kilka lat wyjechał do swojej posiadłości w Sulejówku.

Tam jednak nie odpoczywał od polityki. Wręcz przeciwnie. Zdaje się, że pielęgnował w sobie uczucie krzywdy i rozgoryczenia. A może także i knuł – czego wynikiem mógł być zamach majowy.

W pewnym momencie Piłsudski znów zaczął brać czynny udział w polityce. Historycy spierają się, co do tego, kiedy oficjalnie powrócił.

Marszałek udzielał wywiadów, którymi starał się destabilizować sytuację w państwie i podburzać obywateli przeciwko rządowi.

Piłsudski zaczął akcję wprowadzania do wojska swoich kretów. Ludzi, którzy, gdy przyjdzie czas, będą gotowi dla niego zdradzić i pomogą mu przejąc władzę w państwie.

11 maja 1926 roku oddany Piłsudskiemu, ustępujący ze stanowiska ministra spraw wojskowych gen. Lucjan Żeligowski zarządził manewry w okolicach Rembertowa, powierzając dowództwo nad zgromadzonymi tam oddziałami marszałkowi.

To wydarzenia zapoczątkowało zdradę części wojska, która poddała się Józefowi Piłsudskiemu.

12 maja Józef Piłsudski spotkał się na moście Poniatowskiego w Warszawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Obaj politycy znali się z Polskiej Partii Socjalistycznej.

Prezydent nie był jednak zainteresowany rozmowami z grupą terrorystyczną chcącą przejąć władzę w państwie. Sam relacjonował to tak:

„Powitałem go słowami: Stoję na straży honoru wojska polskiego – co widocznie wzburzyło go, gdyż uchwycił mnie za rękaw i zduszonym głosem powiedział: – No, no! Tylko nie w ten sposób. – Strząsnąłem jego rękę i nie dopuszczając do dyskusji: – Reprezentuję tutaj Polskę, żądam dochodzenia swych pretensji na drodze legalnej, kategorycznej odpowiedzi na odezwę rządu. – Dla mnie droga legalna zamknięta – wyminął mnie i skierował się do stojącego kilka kroków za mną szeregu żołnierzy”.

Wieczorem Piłsudski jeszcze raz próbował zastraszać prezydenta i rząd, ale polscy politycy pozostali nieugięci wobec gróźb terrorystów. Rozpoczęła się trzydniowa wojna domowa. Po obu stronach konfliktu łącznie 379 osób (215 żołnierzy i 164 osoby cywilne), a około 1000 osób zostało rannych.

Starcia zakończyły się wygraną terrorystów. Zaledwie po 8 latach Polacy znów stracili wolność. Rządy lewicowej junty Piłsudskiego, znanej jako „sanacja”, trwały przez następne 13. ciężkich lat. Nastały ciężkie czasy dla Polaków i obywateli polskich należących do licznych wtedy mniejszości narodowych. Choć również poprzednim rządom II RP można wiele zarzucić, to właśnie sanacja okazała się być skrajnie antywolnościową opcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj też!

Leczenie bogatych kosztuje więcej? Kaczyński zapowiada „sprawiedliwe” składki

Jarosław Kaczyński zapowiedział w Rypinie, że bogaci będą płacić "sprawiedliwe" składki na ochronę zdrowia. "Sprawiedliwe" oznacza w...

624 lata temu zawarto Unię Kalmarską. Kaszubski władca objął panowaniem Skandynawię. Uczniowie na Pomorzu się o tym nie dowiedzą

Dzisiejsza data, rocznica zawarcia Unii Kalmarskiej, to doskonała okazja do zastanowienia się nad sensem scentralizowanego programu nauczania....

Demokracja bezpośrednia. Szwajcarzy odbiorą rządowi prawo stosowania lockdownu?

Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) jest jednym z najbardziej wolnościowych państw na świecie. Ogromna autonomia regionów, poszanowanie dla wolności...

PiS jeszcze bardziej ograniczy dostęp do broni. Wbrew UE, która proponuje bardziej liberalne podejście

„Uwaga, musimy działać. Rząd zamierza jeszcze bardziej ograniczyć Polakom, już i tak restrykcyjny, dostęp do broni palnej!”...
- Advertisement -

Wolne Prusy? Separatystyczne marzenia w obwodzie kaliningradzkim

4 lata minęły odkąd FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) aresztowała w Kaliningradzie cztery osoby i oskarżyła o separatyzm,...

RJP odmawia uznania wilamowskiego za język. Eksperci od polszczyzny stwierdzili, że to niemiecka gwara

Dziś językiem wilamowskim posługuje się zaledwie kilkadziesiąt osób. Wciąż używają go potomkowie osiadłych w XIII wieku w...

Przeczytaj koniecznie!

- Advertisement -

Zanim wyjdziesz ze strony...
Polecane dla Ciebie